Czy zakupiony przez wspólnotę mieszkaniową środek trwały podlega amortyzacji?

Czy zakupiony przez wspólnotę mieszkaniową środek trwały podlega amortyzacji?

05 Jul 2015

Z przepisów ustawy o własności lokali (art. 3) wynika, że współwłaścicielami wszelkich urządzeń, które wchodzą w skład nieruchomości wspólnej są poszczególni właściciele lokali w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokali do powierzchni użytkowej budynku. Właścicielami środka trwałego są nimi poszczególni właściciele lokali  w części ułamkowej. Zgodnie z art. 16 ustawy o CIT, aby środek trwały podlegał amortyzacji, musi stanowić własność lub współwłasność podmiotu chcącego dokonywać tych odpisów.