Jak zmusić sąsiadów żeby ogrzewali lokale mieszkalne?

Jak zmusić sąsiadów żeby ogrzewali lokale mieszkalne?

15 Lut 2018
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej, lokale są wyposażone w radiowe podzielniki ciepła. Od pewnego czasu moje zużycie jednostek pomiarowych jest bardzo wysokie ,a staram się oszczędzać. Po wizycie u zarządcy stwierdziłem ,że sąsiedzi mają "0" jednostek pomiarowych co świadczy ,że mają pozakręcane grzejniki. Jak zmusić sąsiadów do grzania?

 


W regulaminie rozliczeń ciepła wspólnoty mieszkaniowej należy uwzględnić minimalną  ilość zużycia  jednostek pomiarowych w lokalu mieszkalnym. Wspólnota powinna podjąć uchwałą  w której zobowiążą właścicieli do poniesienia kosztów  centralnego ogrzewania stanowiących równowartość minimalnego zużycia jednostek pomiarowych na lokal za sezon grzewczy.

Można również do regulaminu rozliczeń wprowadzić dodatkowy parametr jak średnia temperatura w lokalu. Najnowsze podzielniki kosztów mają taką możliwość, a firmy rozliczające są wstanie przy użyciu odpowiedniego oprogramowania uwzględnić wpływ temperatury na wartość rozliczeń ciepła w lokalach.

Współwłaściciele budynku wspólnoty powinni wybrać taką metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne  w budynku, która uwzględnia również współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku czy też  typu grzejnika przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach. Prawidłowo wybrana metoda rozliczeń będzie  stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.